TÜRK TARİHİ

 

İLK ANADOLU BEYLİKLERİ

 

Selçuklu Devleti komutanları Tuğrul ve Çağrı Beylerin Anadolu fetihlerine başlamaları ve Selçuklu komutanı Sultan Alparslan'ın 1071 Malazgirt Savaşı'nda başarılı olmasından sonra; Anadolu'nun çeşitli yerlerinde kurulan beyliklere ilk Anadolu Türk Beylikleri ismi verilir.

Malazgirt Savaşı'ndan sonra Alp Arslan komutanlarını Anadolu'yu fethetmekle görevlendirdi. Onlara fethettikleri yerleri ikta olarak verdi. Böylece Anadolu'da, Büyük Selçuklulara bağlı beylikler kurulmaya başlandı.

Anadolu Beylikleri

1) Saltuklular : Erzurum ve çevresinde kurulmuştur.

2) Mengücekliler : Erzincan ve çevresinde kurulmuştur.

3) Danişmentliler : Sivas - Malatya çevresinde kurulmuştur.

4) Artuklular : Diyarbakır ve çevresinde kurulmuştur.

5) Çaka Beyliği : İzmir ve çevresinde kurulmuştur.

 

6) Anadolu Selçuklu Devleti : İznik ve çevresinde kurulmuştur.

 

Türkiye de Kurulan İlk Türk Devletlerinin Hizmetleri

1) Anadolu'nun fethedilmesinde büyük rol oynadılar.

2) Orta Asya'dan gelen göçebe Türk boylarını fethettikleri topraklara yerleştirerek Anadolu'daki Türk nüfusunu artırdılar. Böylece Anadolu'nun Türkleşmesini sağladılar.

3) Haçlı, Bizans, Gürcü ve Ermenilerin Anadolu'ya yaptıkları saldırıları önlemek için çaba harcadılar.

4) Anadolu'daki küçük yerleşim merkezlerini büyük şehirler haline getirdiler. Yönetimleri altında bulundurdukları şehirleri bayındır hale getirdiler. Buralarda cami, medrese, daruş'şifa (hastane), çeşme gibi sosyal hizmetler veren kurum ve eserler yaptılar.

Kaynak: www.atatarih.com

 

Copyright(Tüm Hakları Saklıdır.) © 2017 - www.atatarih.com

Sitemizde bulunan bilgi ve belgeler eğitim amaçlıdır. Sitemizde bulunan bilgi veya belgeler telif hakkı kapsamında ise, sahipleri isterlerse sitemizden en kısa zaman içerisinde silinecektir. Bizimle irtibat için iletişim bölümünü kullanabilirsiniz. www.atatarih.com

SOSYAL BİLGİLER, TARİH, COĞRAFYA, VATANDAŞLIK DERSLERİ SİTESİ