TÜRK TARİHİ

 

ANADOLU SELÇUKLU DEVLETİ

(1075-1308)

 

Kurucusu: Kutalmışoğlu Süleyman Şah

Başkenti: İznik

Kuruluş Dönemi

Anadolu Selçuklu Devleti, Selçuklu soyundan gelen Kutalmış Bey’in oğullarından Süleyman Şah tarafından kurulmuştur. Bizans’ın elinden Konya ve çevresini alan Süleyman Şah, Anadolu’daki ilerleyişini devam ettirerek, İznik’i fethetti. Burayı başkent yapan Süleyman Şah, kardeşi Mansur Bey ile giriştiği saltanat mücadelesini Melikşah’ın yardımı ile kazandı. Melikşah, Süleyman Şah’a hükümdarlık unvanı veren bir ferman gönderdi. Abbasi halifesi de menşur göndererek hükümdarlığını onayladı. Böylece Anadolu Selçukluları Devleti kuruldu. (1075).

Süleyman Şah Dönemi (1077-1086)

Süleyman Şah, Bizans'ta süren taht kavgalarına karışarak desteklediği Botaniates’in imparator olmasını sağladı. Bizans’ın içinde bulunduğu durumdan yararlanarak, Güney Marmara kıyılarını, Kocaeli Yarımadasını, Üsküdar ve Kadıköy’ü  ele geçirdi. Boğazın Anadolu yakasını kontrolü altına alan Süleyman Şah, bir gümrük idaresi kurarak Boğaz’dan geçen gemilerden vergi aldı. Bizans, vergi vermeyi kabul ederek Selçuklular ile barış yapmak istedi. Yapılan antlaşma ile Dragos Çayı sınır kabul edildi. Bundan sonra doğuya yönelen Süleyman Şah’ın  önce Antakya’yı alması, ardından Halep’i kuşatması, Suriye Selçukluları ile savaşa neden oldu. Halep yakınlarında yapılan savaşı kaybeden Süleyman Şah öldü. (1086)

Birinci Kılıç Arslan Dönemi (1092-1107)

Melikşah, Süleyman Şah’ın ölümünden sonra çocuklarını yanına getirtti. Bu sırada Süleyman Şah’ın vekil olarak bıraktığı Ebul Kasım, devletin dağılmasını önledi. Melikşah’ın ölümü üzerine serbest kalan Birinci Kılıç Arslan, Anadolu’ya gelerek devletin başına geçti. (1092). Birinci Kılıç Arslan, Bizans’a karşı Çaka Bey ile ittifak kurdu. Ancak bir süre sonra Çaka Bey’in güçlenmesinden çekindiği için, Bizans’ın da kışkırtmaları ile Çaka Bey’i öldürtmüştür.

Birinci Mesut Dönemi

Birinci Mesut zamanında,  İkinci haçlı ordusu ile başarılı savaşlar yapıldı.

İkinci Kılıç Arslan Dönemi

İkinci Kılıç Arslan, Isparta-Denizli yakınlarında Miryokefalon Mevkiinde, Bizans ordusunu yendi. Bu zafer ile Türkler Anadolu’ya kesin olarak yerleştiler (1176). İkinci Kılıç Arslan, Üçüncü haçlı seferini başarısızlığa uğrattı.

Anadolu Selçuklu Devleti Sultanları

Süleyman Şah Dönemi

Birinci Kılıç Arslan Dönemi

Haçlı Seferleri 1096-1204

Birinci Mesut Dönemi

İkinci Kılıç Arslan Dönemi

Miryokefalon Savaşı 1176

Rükneddin Süleymanşah Dönemi

Birinci Gıyaseddin Keyhüsrev Dönemi

İzzeddin Keykavus Dönemi

Alaeddin Keykubat Dönemi

Yassı Çemen Savaşı 1230

İkinci Gıyaseddin Keyhüsrev Dönemi

Kösedağ Savaşı 1243

Anadolu Beylikleri

Anadolu Selçuklu Devleti Kültür ve Medeniyeti

Anadolu Selçuklu Devleti'nde Türk Denizciliği

 

Copyright(Tüm Hakları Saklıdır.) © 2017 - www.atatarih.com

Sitemizde bulunan bilgi ve belgeler eğitim amaçlıdır. Sitemizde bulunan bilgi veya belgeler telif hakkı kapsamında ise, sahipleri isterlerse sitemizden en kısa zaman içerisinde silinecektir. Bizimle irtibat için iletişim bölümünü kullanabilirsiniz. www.atatarih.com

SOSYAL BİLGİLER, TARİH, COĞRAFYA, VATANDAŞLIK DERSLERİ SİTESİ