OSMANLI TARİHİ

 

PREVEZE DENİZ SAVAŞI

1538

 

Preveze Muharebesi, 28 Eylül 1538’de büyük Osmanlı Amirali Barbaros’un donanması ile, Andrea Dorya’nın kumandasındaki Haçlı donanması arasında Yunan denizinde, Preveze limanı açıklarında yapılmıştır. O zamana kadar benzeri görülmemiş bu deniz zaferi, Türk harp tarihinde bütün haşmetiyle duracak ve anılacaktır.

Barbaros Hayreddin Paşa hayatta kaldığı müddetçe Akdeniz bir Osmanlı Gölü olarak kalmıştır. Bu hâkimiyeti  Osmanlılardan almak isteyen İspanya kralı ve Almanya İmparatoru 5.Karl (Şarlken) çok kuvvetli bir donanma hazırlattı.

Bu Haçlı donanmasına, Venedik, Papalık, Ceneviz, İspanya, Malta ve Portekiz devletleri harp gemilerini vermişlerdi. Bu büyük donanmanın başına zamanın en büyük deniz kumandanlarından biri olan İtalyan amirali Andrea Dorya getirilmişti. Haçlı donanmasında 600 harp gemisi, gemiler üzerinde 3 bin kadar top ve içinde de 60 bin kadar deniz muhâribi vardı. Barbaros Hayreddin Paşa’nın 122 çektisi, 800 kadar topu, 20 bin kadar da levendi vardı.

Osmanlı ordusu 28 Eylül 1538’de Birleşik Haçlı donanmasını kat’i bir mağlûbiyete uğrattı. Akşam karanlığı çökmüş olmasına rağmen Haçlı gemilerinden yükselen alevler meşale gibi ortalığı aydınlatıyordu. Sağlam kalabilen haçlı gemileri ışıklarını söndürerek çekildiler.

Bu büyük deniz harbinin Osmanlılar tarafından kazanıldığı haberi kısa süre içinde bütün dünya da duyuldu.

Bütün Avrupa kiliselerde yas tutuldu. Barbaros Hayreddin Paşa’nın oğlu Hasan Reis, Kanuni’nin huzuruna çıkıp zafer müjdesini verdi. Kânuni, ellerini havaya kaldırarak, Allah’a hamd ve teşekkürler etti. Bütün memlekette zafer şenlikleri yapıldı.

Hızır Reis (Barbaros Hayreddin), Preveze Zaferi’yle adını edebîleştirdiği gibi, Akdeniz’i de artık bir Türk Gölü hâline getirdi.

Denizler Fatihi; Barbaros Hayrettin Paşa'dır.

Copyright(Tüm Hakları Saklıdır.) © 2017 - www.atatarih.com

Sitemizde bulunan bilgi ve belgeler eğitim amaçlıdır. Sitemizde bulunan bilgi veya belgeler telif hakkı kapsamında ise, sahipleri isterlerse sitemizden en kısa zaman içerisinde silinecektir. Bizimle irtibat için iletişim bölümünü kullanabilirsiniz. www.atatarih.com

SOSYAL BİLGİLER, TARİH, COĞRAFYA, VATANDAŞLIK DERSLERİ SİTESİ