OSMANLI DEVLETİ TARİHİ

 

YÜKSELME DÖNEMİ

 

İKİNCİ BEYAZIT DÖNEMİ

1481-1512

 

Sultan İkinci Beyazıt, 3 Aralık 1448'de, Dimetoka'da doğdu. Babası Fatih Sultan Mehmet, Annesi Mükrime Hatun adında bir Türk kızıdır. Uzun boylu, geniş göğüslü ve kuvvetli bir vücuda sahipti. Yüzü yuvarlak ve gözleri elâydı. Cesur ve atılgandı.

Aynı zamanda çok hâlim-selim, dindar, hoşgörülü bir padişahtır. Babası Fatih Sultan Mehmet ilme ilgi duyduğu için, oğlu Şehzade Beyazıt'a iyi bir eğitim verdi. O'na devrin en meşhur âlimlerinden ders okutturdu. Bütün İslâm ilimlerini en iyi şekilde öğrenmesini sağladı.

Sultan İkinci Beyazıt, yedi yaşında iken, Hadim Ali Paşa nezaretinde Amasya valiliğine tayin edildi. Amasya, Selçuklular devrinden beri önemli bir ilim ve kültür merkeziydi. Padişah olacak şehzadelerin yetişmesi için, bu vilayette bütün imkânlar vardı.

Sultan İkinci Beyazıt, dindar bir kimse olduğu için kendisine Beyazıt-ı Velî denildi. Sultan İkinci Beyazıt, şairleri saraya toplar, onlarla sohbet ederdi. Merhametli bir Padişah olan Sultan İkinci Beyazıt, sık sık fakirlere sadaka dağıtırdı.

Arapça ve Farsça'yı gayet iyi biliyordu. Çağatay lehçesi ve Uygur alfabesini de öğrendi. İslâm ilimlerinin yanı sıra, matematik ve felsefe tahsili de yaptı. 24 Nisan 1512'de Padişahlıktan ayrılmak zorunda kalan Sultan İkinci Beyazıt, bir ay kadar daha yaşadı ve 26 Mayıs 1512'de vefat etti.

Erkek Çocukları: Mahmud, Ahmed, Sehinsah, Yavuz Sultan Selim, Mehmed, Korkud, Abdullah, Âlimsah

Kız Çocukları: Aynisah, Gevher, Mülük Sultan, Hatice Sultan, Selçuk ve Hüma Hatun.

 

İkinci Beyazıt Dönemi (1481-1512)

Bosna Hersek'in Fethi 1483

Boğdan Seferi 1484

Kili ve Akkirman'ın Fethi 1484

Osmanlı-Memlük Savaşları 1485-1491

Macar Seferi 1492

Lehistan Seferi 1498

Osmanlı-Venedik Savaşı 1499

Modon, Navarin ve Koron'un Ele Geçirilmesi 1500

 

Copyright(Tüm Hakları Saklıdır.) © 2017 - www.atatarih.com

Sitemizde bulunan bilgi ve belgeler eğitim amaçlıdır. Sitemizde bulunan bilgi veya belgeler telif hakkı kapsamında ise, sahipleri isterlerse sitemizden en kısa zaman içerisinde silinecektir. Bizimle irtibat için iletişim bölümünü kullanabilirsiniz. www.atatarih.com

SOSYAL BİLGİLER, TARİH, COĞRAFYA, VATANDAŞLIK DERSLERİ SİTESİ