OSMANLI DEVLETİ TARİHİ

 

DAĞILMA DÖNEMİ

***

ERMENİ SORUNU VE TEHCİR KANUNU

1915

İngiltere ve Rusya tarafından tarih sahnesine sunulan Ermeni Sorunu, aslında emperyalizmin Osmanlı Devleti'ni yıkma ve paylaşma politikasının bir uzantısıdır. Ermenileri kullanarak emellerine ulaşmak isteyen İngiltere, Fransa, Rusya gibi devletler Ermenileri kışkırtarak Osmanlı Devleti içinde karışıklıklara sebep olmuşlardır. Birinci Dünya Savaşı sırasında İngiltere, Fransa, Rusya gibi devletlerle işbirliği yaparak, Osmanlı Devleti topraklarında karışıklık çıkaran, silahlı çeteler kuran, köyleri ve şehirleri basarak insanları öldüren, ele geçirmek istedikleri bölgelerde yaşayan Türkleri ve Kürtleri katleden Ermeniler, 27 Mayıs 1915 de çıkarılan Tehcir Kanunu ile Suriye'ye göç ettirilmiştir.

Kafkas Cephesi Savaşlarında Ruslar tarafından işgal edilen Doğu Anadolu topraklarında Ermeniler işgallerini devam ettirdiler. Kurtuluş Savaşı'nda Ermenilerle yapılan savaşlarda, Kazım Karabekir Paşa komutasındaki Türk Ordusu başarılı olmuştur. Ermeniler işgal ettikleri topraklardan çıkarılmıştır. Ermenistan ile TBMM Hükümeti arasında 3 Aralık 1920 de imzalanan Gümrü Antlaşması ile Ermeniler Doğu Anadolu Bölgesindeki toprak isteklerinden vazgeçmişlerdir.

Ermenilerin yaptıkları katliamları görmezden gelen, soykırım yalanını körü körüne savunan kişilerin ve devletlerin amaçları ülkemizi haksız ithamlarla zor durumda bırakmaktır.

Kaynak: www.atatarih.com - 24.04.2021

Copyright(Tüm Hakları Saklıdır.) © 2017 - www.atatarih.com

Sitemizde bulunan bilgi ve belgeler eğitim amaçlıdır. Sitemizde bulunan bilgi veya belgeler telif hakkı kapsamında ise, sahipleri isterlerse sitemizden en kısa zaman içerisinde silinecektir. Bizimle irtibat için iletişim bölümünü kullanabilirsiniz. www.atatarih.com

SOSYAL BİLGİLER, TARİH, COĞRAFYA, VATANDAŞLIK DERSLERİ SİTESİ