MEZOPOTAMYA UYGARLIKLARI

 

ASURLAR

(MÖ.2000 - MÖ.632 )

 
Orta Mezopotamya'da Arabistan'dan gelen Samilerle, Sümerlerin karışımından Asurlular meydana geldi. MÖ 2000 yılında kurulan ve Asur merkezi olan bu devlet Anadolu'ya kadar ticari faaliyetlerini geliştirerek, ticaret kolonileri kurdular. Suriye de hakim olan Asurlular, Hammurabi zamanında, Babillerin egemenliği altına girdiler. Tekrar bağımsızlığını elde eden Asurlular, Arami göçleri ile sarsıldılar. Tekrar toparlanan Asurlular, Ninova şehrini kurdular. Mısır'ı ele geçirdiler. Elamlılara son verdiler. Medler ve Babiller birleşerek Asurluları yıktılar. (MÖ 632)
 
DEVLET TEŞKİLATI
Başta mutlak yetkilerle donatılmış acımasız krallar bulunurdu. Saraydan sonra ordu gelirdi. Devletin temeli orduya dayanırdı. Asur kanunları sertti. Asur kralı Asur Banipal, Ninova Kütüphanesini kurdu. Asurlular, dış ülkelerde ticaret kolonileri kuruluyordu. Mallar arabalarla ve gemilerle taşınıyordu. Mezopotamya da dışarıya tahıl, hurma, yün, süs eşyaları satılıyordu. Dışarıdan kereste, fildişi, maden alınıyordu. Sanayi olarak madencilik, dokumacılık ve gemicilik başta geliyordu. Ticarette takas usulü ve külçelerle gümüş para olarak kullanılıyordu.

Copyright(Tüm Hakları Saklıdır.) © 2017 - www.atatarih.com

Sitemizde bulunan bilgi ve belgeler eğitim amaçlıdır. Sitemizde bulunan bilgi veya belgeler telif hakkı kapsamında ise, sahipleri isterlerse sitemizden en kısa zaman içerisinde silinecektir. Bizimle irtibat için iletişim bölümünü kullanabilirsiniz. www.atatarih.com

SOSYAL BİLGİLER, TARİH, COĞRAFYA, VATANDAŞLIK DERSLERİ SİTESİ