AVRUPA TARİHİ

 

KİLİSE VE PAPALIK

 

Kilise ve Papalık

Hz. İsa'dan sonra, havariler bugünkü Hıristiyan cemaatinin ve kilisesinin temelini oluşturdular. Hıristiyanlık dininin kutsal kitabı İncil'dir. İncil, Hz. İsa'nın gökyüzüne yükseltilmesinden sonra, din adamları tarafından yıllar içerisinde değiştirilmiştir.

2. yüzyılda, kilise kurumları ortaya çıktı. 3. yüzyılda kiliselerin başında, piskoposlar, 4. yüzyılda ise başpiskoposlar vardı. 5. yüzyılda, beş önemli merkezi metropol oluştu.

Katolikler: Başındaki kişiye Papa denir. Dinsel merkezi Roma'dır.

Ortodokslar: Başındaki kişiye Patrik denir. Merkezi İstanbul'dur.

Engizisyon Mahkemeleri: Kilisenin başkanlığında toplanır, genellikle kilisenin öğretilerine karşı çıkanlara ölüm cezası verirdi.

Afaroz: Kişiyi dinden çıkarma cezasıdır. Aforoz edilen kişi ile toplum bütün ilişkilerini keserdi. Kral bile aforoz edilebilirdi.

Enterdi: Papanın, Hıristiyan bir ülkeyi halkıyla birlikte dinden çıkarmasıdır. Enterdi uygulanan ülke de, kilisenin bir süre nikah, vaftiz, ölü gömme gibi dini törenleri durdurulur.

Endülüjans: Günahlardan kurtulmak amacıyla kiliseden satın alınan belgedir.

Katolik Kilisesi'nde bozulmalar sonucunda, Almanya'da Martin Luther öncülüğünde Reform Hareketleri başlamıştır.

Copyright(Tüm Hakları Saklıdır.) © 2017 - www.atatarih.com

Sitemizde bulunan bilgi ve belgeler eğitim amaçlıdır. Sitemizde bulunan bilgi veya belgeler telif hakkı kapsamında ise, sahipleri isterlerse sitemizden en kısa zaman içerisinde silinecektir. Bizimle irtibat için iletişim bölümünü kullanabilirsiniz. www.atatarih.com

SOSYAL BİLGİLER, TARİH, COĞRAFYA, VATANDAŞLIK DERSLERİ SİTESİ